Bizimle İletişime Geçin: 0535 508 24 44|bilgi@ormanizinleri.com

Teknik Rapor

Home/Teknik Rapor
Teknik Rapor 2017-01-17T12:09:40+00:00

Son yıllarda kentsel dönüşüm adı altında kullanılmaya elverişsiz binalar tekrardan kullanılabilir hale gelmektedir. Bu binalarda yapılacak fizibilite araştırmaları sonucuna göre bir kararın çıkmasından sonra çalışmalara başlanılmaktadır. Etrafınızda gerek kurumsal devlet daireleri gerekse şahsi konut ve binalarda meydana gelen yenileşme kentsel dönüşümün birer parçasıdır. Teknik rapor binada yapılacak her türlü değişiklikler tespit edilip onaya sunulması işlemidir. Bu raporlar müşavirlik hizmeti veren danışmanlar tarafından hazırlanmaktadır. Hazırlanan rapor sonrasında müşavirlik hizmeti verilen firmalar tarafından onaylanmaktadır. Onaylanan bu raporlarla beraber büyükşehir tescil belgesi de olmak zorundadır. Bu belgelerin tamamlanmasıyla binada her türlü değişikliklere başlayabilirsiniz. Bu raporda binada yapılacak her türlü değişiklikler rapor halinde yer almaktadır. Olumsuz görünen her türlü yerinde tespiti bu rapora eklenir. Teknik raporun hazırlanmasında müşavirlik hizmeti veren firmanın mutlaka yetki belgelerinin olması gerekir. Etrafınızda bu hizmeti veren firma gibi görünüp sizi zor duruma sokan dolandırıcılara da dikkat etmenizde fayda vardır.

Denetim firmaları bu konuda sadece denetim yetkisine sahip olduklarından dolayı bu raporu vermeye yetkileri yoktur. Teknik rapor hazırlandıktan sonra bu hizmeti veren firmaların yetki belgeleri de raporla beraber teslim edilmektedir. Değişiklik yapılacak binada deprem durumu da göz ardı edilmemesi gereken en önemli husustur. Bu nedenle değişikliğe uygunluğu incelendikten sonra eğer elverişli ise firma yetki belgelerini kullanarak bu raporu hazırlar. Hazırlanılan raporda mevcut durum ve tadilatlı durumu da yer alır. Mimari açıdan etrafa engel olmamasına dikkat edilmektedir. Örneğin şehrin merkezine bir stadyum yapmak mantıklı değildir. Bunun sebebi de gürültünün olması, stadyuma gelen taraftarların verdiği izdiham, araç kuyruklarının olması ve trafiğin olumsuz yönde etkilenmesi. Bu nedenle mimari olarak herhangi bir zararın olmaması gerekir. Statik raporları da yine bu rapora eklemek işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Statik raporun içerisinde değişiklik yapılacak binaya dair yapımından bitimine kadar kolon, kiriş, otopark gibi her türlü detayın ne konumda ve sağlamlığı araştırılmaktadır. Bunların sağlamlığı konusunda hem fikir olunduğu takdirde bu rapora ek sunulmaktadır.

Mekanik teknik raporlarında yine aynı şekilde teknik rapor ile beraber verilmesi gerekecektir. Değişiklik yapılacak binada yeniden yapılaşma sonunda ısı yalıtım, havalandırma, sıhhi tesisat ve foseptik planları incelenerek uygunluğu üzerinde durulur. Bu durumların onaylanması sonucunda bu rapor da eklerin arasına iliştirilir. Çevre ve etkileşim açısından da uygunluk son derece önemlidir. Yukarda bahsi geçen mimari teknik raporlarla hemen hemen aynı konuyu kapsayan bu unsur da son derece önemlidir. Çevre açısından herhangi bir zararın olmamasına karşın yetkili firma tarafından onaylanır. Yapılacak her türlü değişiklik tamamen kanunlar içerisinde sınırlandırılmış olup gelişigüzel bir uygulama asla yapılamaz. Geçmiş yıllarda yapılan kanunsuz yapılaşmanın aksine raporlar sunarak bu işlemlerin yapılması ilerde oluşabilecek her tür olumsuzluğu engeller.

 

Tasarım ve SEO : Ankara Bilgisayar Tamircisi