Bizimle İletişime Geçin: 0535 508 24 44|bilgi@ormanizinleri.com

Fidanlık Kurulumu

Home/Fidanlık Kurulumu
Fidanlık Kurulumu 2017-04-15T21:00:54+00:00

Ormanlara fidanlık kurmadan önce toprak yapısı önemlidir. Ormanda olan ağaçların belirli standartlarda yetişmesi açısından dikkatli bir tespit yapmak gerekir. Rehabilitasyon aşamalarında Fidanlık Kurulumu yaparken yabani sürülerin ve gereksiz otların yok edilmesi gerekir. Fidanlıkların yapı tipi ve büyüme oranları kontrol edilmelidir. Ekim süreçlerinde acele etmemek ve mevsime uygun kurulum yapmak gerekir. Dünyanın yapı gereğini %30 civarında olan kısımları ormanlarla kaplıdır. Bu nedenlerden dolayı ormanlık alanları değerlendirmek faydalı olacaktır.

Doğal yollardan yapılan fidanlıklardan faydalanmak sağlıklıdır. . Orman içerisinde toprağın sürgün yapısı kontrol edilmelidir. Orman içerisinde olan toprağın su şartlarına olan uygunluğu kontrol yapılmalıdır.  Fidanlık kurulacak alanları amacına uygun kullanmak zorunludur. Doğa içerisinde olan bu uygulamalarda serpme yöntemlerine dikkat etmek şarttır. Toprağın işlemesinde dolayı tohum yapısına dikkat etmek gerekir. Fidanlar dikilirken en kısa zamanda sulama yapmak gerekir. Çok fazla iri taneli fidanlar kullanılmaması gerekir. Fidanlık kurulum uygulama ve çalışmalarında belirli sıralar halinde dikim olmalıdır. Tohumlarında orijinal olması şarttır. Kaliteli olan işçiliklerden faydalanmak gereklidir. Her orman ve proje sahası için Fidanlık Kurulumu yapmadan önce detaylı tespit olması önem arz eder. Fidanların biyolojik ömrünün uzun olması çok değerli olan bir konudur. Toprak krokisine uygun olan mülkiyette işlem yapmak sağlıklı olacaktır. Fidanlık kurulacak alanın yeri mevkiine ve çap konumları önemlidir. Bu işlemi gerçek ve tüzel kişi, kurum veya kuruluşlar yapabilir. Aynı şekilde mutlaka orman bakanlığından onay almak şarttır.  Bitkilerin tohumlarına uygun olan ve çeşitli mevsimlerde olgunlaşan alanları meydana çıkarmaktır. Fidanların embriyosuna uygun olan doğal mecralı tespit etmek zorunludur. Fidanlıkları tesis edilen bahçelerden alabiliriz. Aşısız olmasına dikkat etmek temel kurallardandır. Buna uygun davranmak başvuru süreçlerinde yanlış yapmamak ve mutlaka kontrollü davranmak sürecin hızlanmasını sağlar. . Çok yapraklı olmaması fark yaratır. Fidanlıkların büyümesini engelleyen bir yapıyı ortadan kaldırmak daha sağlıklı olacaktır. Bu kurulumu yapmadan önce güneş alıp almamasını kontrol etmek muhtemel olan durumlardandır. Aşı kalemi gibi ürünlerden kaçınmak faydalıdır. Çok yönlü olan ağaçlandırma sisteminde çelik ve aşı yöntemlerini kullanmak zararlıdır. Fidanlık kuracak olan alanın büyüklüğüne uygun olan tohum kullanmak işin başlangıcını doğru yapmak demektir. Orman alanın da başarılı bir çalışma yapmak için daha önce yapılan ve teşvik edici projeleri kontrol edebiliriz.  Yalnız sizlere tahsis edilen alanların hazine alan veya arazisi içerisinde olmamasına dikkat etmek önemli olan hususlar arasındadır.

Ormanları yapılandırmak ve daha modern hale getirmek için fidanlık kurulumlarından faydalanabilirsiniz. Bu işlem ülkemizin tarımsal açıdan kalkınmasına yardımcı olmaktadır. Birçok belde ve şehir içinde olan ormanlık alanlarda yapılması uygundur. Birçok ticari şirketlerin faaliyetlerini yürüttükleri Fidanlık Kurulumu işçiliklerinde boş orman arazilerin değerlendirilmesi amaçlanır. Köy içlerinde olan birçok belde de farklı fiyatlandırılmalarla bu süreçler tamamlanır. İlgili bir kuruma müracaat ederek yardım alabiliriz.

Tasarım ve SEO : Ankara Bilgisayar Tamircisi