Bizimle İletişime Geçin: 0535 508 24 44|bilgi@ormanizinleri.com

JES Orman İzinleri

Home/JES Orman İzinleri
JES Orman İzinleri 2017-01-17T11:47:05+00:00

Bünyemizde bulundurulan yenilebilir enerji kaynakları insan nüfusunun artışı ile hızla tükenmektedir. Jeotermal enerji, yenilebilir enerji kaynakları içerisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Jeotermal enerji yer kabuğu içerisinde hazne kayalarda bulunan basınç altında aşırı derecede ısınmış suların içerdiği bir enerjidir. Bu önemli enerji 3000 metreye kadar olan derinliklerdeki geçirimsiz kayalar altında yer alan, geçirimli hazne kayalar içinde bulunmaktadır. Önceki yaşantılarda ucuz enerji çağından pahalı enerji çağına geçilirken hızla tükewnen enerji kaynaklarının tamamen tükenmesi düşüncesi ortaya çıktığı için jeotermal enerji kaynakları araştırılmaya başlanmıştır. Bu yüzden jes orman izinleri kuruluna başvurulup tesislerin kurulması için uğraşılmaktadır. Jes in açılımı jeotermal enerji santralidir. Orman izinleri ile enerji üretim santralleri, jeotermal kaynak, enerji nakil hatları için alınan izinlerdir. Santral alanlarının oluşturulmasında santral tesisleri için santral binalarında alınan izin için de başvurulması gerekmektedir. Yenilebilir enerji kaynaklarını aynı oranda yerine koymak ve kullanmak ciddi işler gerektirmektedir.

Orman izinlerinin bu konudaki işleyişi başvuran kişilerin dosyalarını hazırladıktan sonra takibi yapılıp daha sonra da sonuçlandırma aşamasına geçilmiştir. Uygunluğu söz konusuysa yani diğer bölgelere herhangi bir zararı yoksa ve çevreye uygun koşullardaysa kabul edilmektedir. Dosya hazırlama aşamasında herhangi bir eksik evrak ile karşılaşıldığı zaman bir süre verilip o evrağın tamamlanması beklenmektedir. Orman izninin verilmesiyle müracaat eden kişilere tebliğ edilir. Jes orman izinleri kurulu her jeotermal enerji kaynaklarını bir araştırma yaptıktan sonra kabul edilebilirliği tebliğ edilir. Orman izinlerinden izin alınmasının sebepleri arasında muvafakat, izin haklarının tatbikat, yöntem ve esasları ile bunlardan alınacak bedellere ait işlemlerin düzenlemesi sonucunda verilen izinler arasındadır. Jeotermal enerji santralleri yüksek derecede elektrik üretmektedir. Şimdiye kadar ki aktif santral sayısı 31 dir. Üretimin tüketime oranı yüksektir. Günümüz nüfusunun artmasıyla beraber jeotermal enerji kaynağı yüksek derecede tüketilmeye başlanmıştır.

Günümüzde kullanılan jeotermal enerji kaynaklarının santralleri farklı isimlerde olup çeşitleri fazladır. Her birinin enerji üretme kapasitesi değişmektedir. Orman izinleri bu konuda çeşitli araştırmalardan geçirerek kabul etmiştir. Jes orman izinleri kurulu kurulan bütün santrallerin uygunluğunu ölçmüştür. Kamu yararına olmasını ölçüp mecburi kullanılan enerji kaynaklarının olup olmadığını araştırmaktadır. Bu santrallerin kurulmasında orman izinlerinde orman mühendisleri odasına kayıtlı müracaat dosyası eksiksiz bir şekilde hazırlanmaktadır. Gerekli planların ve ölçümlerin onaylı olması gerekmektedir. Jeotermal enerji santralleri gizlenmiş sıcak su ve gazlardan oluştuğu için dolaylı yönden kullanılmaya çalışılacağı için izin alıp kurulması gerekmektedir. Çeşitli kimyasallar olduğu için ise kullanımı izinler takdirinde ve zarar vermeyen santraller haline dönüştürülmeye çalışılmıştır. Bu yenilebilir enerji kaynağının kullanım alanı çok geniştir. Evlerimizde ve ya iş yerlerinde merkezi ısıtma ve ya merkezi soğutma olarak, sera ısıtması gibi çeşitli ısıtma soğutma sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu yüzdern artan nüfus ile enerjileri dikkatli kullanmalıyız.

Tasarım ve SEO : Ankara Bilgisayar Tamircisi