Bizimle İletişime Geçin: 0535 508 24 44|bilgi@ormanizinleri.com

Maden Rehabilitasyon İzni

Home/Maden Rehabilitasyon İzni
Maden Rehabilitasyon İzni 2017-04-15T16:08:18+00:00

Maden rehabilitasyon izninde orman kanunları projeleri değerlendirmek amacıyla birçok proje mühendisi, görev alır. Madencilik faaliyetlerinde Maden rehabilitasyon izni kapsamında sorumlu olan birçok hizmet görevlisinin çalışmaları değerlendirilir. İzin alınmadan önce işlem yapılacak olan alan sınırlandırılması belirlenir. Yapılacak olan tüm faaliyetlerde yasal zorunluluk kurallarının dışına çıkılmaması gerekir.

Maden arama ve maden işletmeciliğinde idari izinler gereklidir. Birçok teknik rapor ve proje kapsamında gerekli olan etüt projeleri belirlendikten sonra süreç başlatılır. Orman alanlarında enerji nakil ve maden tetkik araştırmalarında Maden rehabilitasyon izni gerekir. Maden tesislerinin alt yapısına uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ham madde için kullanılan rehber hazırlık aşamalarında bile mutlaka yasal izin alınmalıdır. Orman mühendisleri tarafından rehabilitasyon hazır olan yerler için geniş çaplı araştırmalar yapılır. Genel bütçeler belirlenir. Bu izin için gerçek ve tüzel olan kişiler başvuru yapabilirler. Evrakların tamamının asıl kişilerce onaylanması gerekir. Doğal ham maddenin sağlanmasında alt yapı, işletme ve alan belirlemek çalışmaları çok hassas şekilde gerçekleşir. Ülkemizde olan maden kömürleri demir gibi gelişim sunacak fırsatların değerlendirilmesinde daima olumlu izin belgeleri de kullanılmaktadır Tüm suretlerin aslına uygun olması gereklidir. Türk piyasasında ki kükürt, cıva gibi elementlerin artışından dolayı ilgi izne çok gerek duyuldu. Maden ve doğalgaz aramasında mülk ve yol durumları çok önemlidir. Maden kaynaklarının araştırılması izni cüzi rakamlarla yapılabilir. Ekonomik maliyetleri yüksek değildir. Orman içinde kadastro alanlarının belirlenmesi ve mutlaka doğru ölçümlerin yapılması şarttır. İlgili işlerde yol durumlarının yanı sıra işletmenin alt yapılarında çok önemlidir. Yani detaylı araştırmalar gerekir. Endüstride ilgili ilanların uygulamaları ve rasyonel şekilde değişimi için izin gerekçelidir. Maden yataklarının zenginleştirilmesi ve araştırılması için uzman kişiler görev alır. Maddenin yer yüzeyine çıkartılmasında gerekli olan işçilikler düzenli yapılır. Doğal ham maddenin gün yüzüne çıkartılması zordur. Karmaşık ve jeolojik yerleşkelerde olan maden iyileştirme süreçlerinde maden türü önemlidir. Maden çeşitliliğine bağlı olarak jeolojik yerleşkenin sınırlarını çok iyi belirlemek gerekir. Düzenleme yapılacak olan meralarda arazilerin gereksiz kullanımlarına izin verilmez. Aynı zamanda tarım il müdürlüklerinden de maden iyileştirmesi için bazı onay evrakları gerekebilir. MTA verilerine göre jeotermal potansiyel açısından ülke olarak çok zengin konumdayız. Maden üretim değerleri olarak ülkemiz toprakları ve yapısı çok verimlidir. Ayrıca metalik maden iyileştirmesinde de jeotermal denge ve izin çok gereklidir. Maden için gerekli olan bor minareli deposunun yeterli olması gerekir. Bu izin belki de ülkenin dış ihraç pazarının gelişmesine yardımcı olabilir.

Türk madencilik süreçlerinde alınacak izinler, ruhsatlar, ön atık depolama izinler ve işletme ruhsatları maden işleri genel müdürlüğünce verilir. Genel müdürlükten Maden rehabilitasyon izni için arazı kullanım izinleri de birlikte alınması gerekir. Sürüm ve işletme izinlerinin atık yöntemi planlarına uygun alınması gerekmektedir.

Tasarım ve SEO : Ankara Bilgisayar Tamircisi