Bizimle İletişime Geçin: 0535 508 24 44|bilgi@ormanizinleri.com

Fiber Optik Hattı Orman İzni

Home/Fiber Optik Hattı Orman İzni
Fiber Optik Hattı Orman İzni 2017-04-15T19:04:24+00:00

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan teknoloji artık her alanda kullanılmaya başlanmıştır. . Bunlardan biri de fiber optiktir. Fiber optik kelimesini daha çok internetle beraber duymaya alıştığımız gibi aslında birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Fiber optik hattı ise uzun mesafelerde dijital bilgi taşıyan insan saçı inceliğinde optik cam akımıdır. Bu hatlar bir insan saçı çapında şeffaf çok ince tellerdir. Bu hattı ülkemizde kullanabilmek için orman kanunu uyarınca izin alınması gerekmektedir. Fiber optik hattı orman izni bu uygulamaların çalışmalarına bakarak müracaatları kabul etmektedir. Fiber optik kablo izinlerinin müracaatlarından sonra dosyaların hazırlanması, takibi ve sonuçlandırılması yapılmaktadır. İzinlerin alınmasında ki sebep çevreye zararının minimum derecede olması ve araştırılma yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Yasal yollardan yapılması gerektiği için bu izinlerin alınması ve gerekli ruhsatları başvuran kişinin temin etmesi gerekmektedir. Orman izninin verilmesiyle beraber müracaat sahibine tebliğ edilir. Tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içerisinde başvuran kişiden teminat alınmaktadır. Bedeller alınmaktadır. Ormanlık arazilerde alınması durumunda kamu yararı bulunmaktadır.

Fiber hatlarının bu kadar ince oluşu görsellik açısından da gözleri yormamaktadır. Görünmediği için gizliymiş gibi durmakta ve gizli bir hattın varlığı kabul edilmektedir. Optik iletişim hattı çoğu yerde artık kullanılmaya başlanmıştır. Zayıflamanın az, bant genişliğinin büyük olması sebebi ile uzun mesafeli haberleşme sistemlerinde kullanılmaktadır. Santraller arası bağlantılarda kullanılmaktadır. Bu optik hattı günlük hayatımızda her yerde kullanmaktayız. Bu yüzden fiber optik hattı orman izni alınırken bütün kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Biz fark etmesek de evlerimizin içinde bile bulunan bu hatlar düşük kayıp ve yüksek hız nedeni ile bina içlerinde iletim sistemlerinde kullanılmaktadır. Nükleer enerji santrallerin ve radyo aktif ışınların iletişimi bozduğu yerlerde kullanılmaktadır. Bu şekilde her yerde kullanılan fiber optik hatlarının ülkemizde kullanılırken izin alınmasının yeri çok önemlidir. Bu orman izinlerinin verilebilmesi için başvuran kişinin ürünlerine güvenip bütün zararlı durumlardan uzak olması gerekmiş olup bütün kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Bu hatların kullanımı teknolojinin gelişimi ile beraber orman izinleri alınırken bir bedel karşılığı alınması gerekmektedir. Bu bedel ağaçlandırma bedeli olarak alınmaktadır ki bu bedel orman sayılan alanlarda izin verilmesi sonucu bu yerlerin ağaçlandırılması için yapılacak giderlerin karşılığı olarak alınan bedeldir. Ayrıca arazi izin bedeli var olmaktadır. Bu da orman sayılacak alanların her yıl verilen arazi izin bedelleridir. Fiber optik hattı orman izni yönetmelikleri çok geniştir. Bu yönetmeliklerin uygulanması gerekmekte ve bu hatların düzeni kurularak aşama aşama yapılması gerekmektedir. Taleplerin değerlendirilmesi hususunda kamu yararı olup olmadığına bakılmakta ve zaruret halinde olup olmadığına bakılmaktadır. Fiber hatlarının her alanda kullanılıyor olması gitgide diğer alanlarda da kullanılabilecek anlamındadır. Kullanım alanları çok geniştir. Bizlerde hayatımızda optik hatlarını görmediğimiz için kullanılmıyor gibi bilsek de her alanda kullanılmaktadır.

Tasarım ve SEO : Ankara Bilgisayar Tamircisi